Mit tehet a kozmetikus az érzékeny bőrrel? Egyáltalán, milyen reakció valójában az arcbőr pirosodása?
Kozmetikus pályám során a leggyakrabban érzékeny bőrrel találkozom. Mindegy, hogy komedós, pattanásos, rozáceás, vagy éppenséggel száraz a Vendégem bőre, nagy valószínűség szerint a legkisebb érintésre is pirosodással reagál.
Miért reagál hevesen az arc, a nyak és a dekoltázs a peelingre, időjárási viszontagságokra, sokszor akár csak érintésre is?
Jómagam két dolgot szoktam kiemelni, amikor a Vendégeim erről kérdeznek.
Először is fontos megérteni, mi az a barrier funkció.
A barrier réteg akadályozza meg, hogy akármi, bármi felszívódjon a bőrön keresztül a szervezetbe. Ezért lehetetlen teljesen „elázni” pl úszás közben. A víz nem tud akadálytalanul átkerülni a testünkbe, mert a barrier egy megbízható gátoló tényező. A barrier réteg akadályozza meg a kórokozók és méreganyagok felszívódását is.
Ugyanakkor kifelé is akadályozza a nedvesség kijutását a bőrön keresztül, így bizonyos mértékig a hidratáltságot képes megőrizni.
Ez a barrier réteg, ha sérül, akár mechanikai okokból, akár vitaminhiány miatt, akár a bőrfelszíni lipidréteg sérülése miatt, UV sugárzás, nem megfelelő összetételű kozmetikum miatt, akkor a levegőben lebegő apró szennyeződések, szél, kórokozók már jobban tudják támadni a hám mélyebb rétegeit (ekcéma, pszoriázis!).
Mi a másik, nem figyelmen kívül hagyható tényező?
A vérerecskéket körülvevő apró izmocskák.
Amikor valami behatás éri a hámréteget, akkor immunválasz jelentkezik, az erek kitágulnak, hogy több oxigén, immunsejtecske, vérsavó jusson a megtámadott szövetbe. Ez okozza a duzzanatot, bőrvörösséget, fájdalmat.
Kozmetikusként én mit tehetek?
A barrier réteg épségét, és az erek tornáztatását kell szem előtt tartanom.
Amikor a barrier réteg helyreállításán dolgozom, akkor a bőrfelszíni emulzió összetételére hasonlító, azokat tápláló növényi összetevőket figyelem az INGREDIENTS kezdetű „apróbetűs” részben. Ezek között találhatók csipkebogyó-, makadámia-, ligetszépe-, argánolajok, sheavaj, ceramidok; neemolaj, kalendula-, kamillakivonatok, allantoin hyaluronsav, aloe vera.
A vékony kis hajszálerek rugalmasságát többek között hamamelis, vadgesztenye kivonatok segítik, de a fentebb említett növényi összetevők is szinergiában egymással, mégpedig úgy, hogy az erek falában lévő izmocskák tónusát fokozzák, így ernyedt állapotukból tónusos állapotba térnek vissza, így a véralkotók szivárgása csökken, ezáltal nyugtatva a bőrt.